BARDSKÁ SLEZINA aneb BŮČKOBRANÍ

30.1.- 1.2. camp T.O.Hvězda Severu
sejšn spřátelených osad ( domácí HS, Kondoři Ratov a Tiger )
- pokec - vejšlap po okolí - muzika - bůčkobraní, prostě pohoda -

VALENTÝNSKÉ HRANÍ

Vyšlo to letos opravdu pěkně, na čtrnáctého a s krásně jarně-zimním počasím. Ti, co si vyšlápli z Jihlavy pěšky určitě nelitovali. Nakonec se nás až po půl páté sešlo v sále Za Můstkem k šedesáti a Karel zahájil akci. Zdravím indisponovaného Čardáše ze Světelskejch Střepů nahradili narychle Účastníci nájezdu. Tradičně dobrá hudba byla okořeněna parádními sólíčky Ládi, peprným a místy až bluesovým zpěvem Hrošáka. Následoval chomutovský Album, který zvedl laťku ještě výš. Bluegrass jako řemen a výborné vokály, prostě paráda. Po gulášové přestávce zahráli loucké Pražce, kde po dvou dekádách alternoval s kytarou Přemek Želva Novák. Tečku za hudebním trojlístkem udělali místnímu publiku tak trochu neznámí Straňáci s Mirkem. Jejich širokorepertoárové vystoupení, postavené na převážně americké folk&country s vlastními texty mělo velký úspěch. Mírovi plky, Verčin stálý úsměv a krásný hlas doprovázel Stráňa na kytaru. Po oficiálním konci se s v sále i ve výčepu znovu rozbalily kytary a pozpívalo se v kruhu. Až po půlnoci se spokojení zpěváčci rozešli a rozjeli k domovům a chatám. Dík za pěknou akci !
Kryštof, Markéta, Smejda, Renča a Jiřča
fotky zde

NAROZENINOVÁ VÝPRAVA

28.2. - 1. 3.  
Poslední únorový víkend jsme přijali pozvání kamaráda Petra k oslavě jeho narozenin.
 
Nejprve jsme zajeli vyvětrat boudu a trochu uklidit. Na ohýnku jsme si udělali oběd a hned po poledni vyrazili na cestu.
Přes Oblazeň na staré trampské chajdy. Do Naděje jsme nakoukli (Fanda nám svěřil tajemství klíčů) a nechali vzkaz. Ač únor, našli jsme i první divoké sněženky. Po strmém stoupání na Ježkův vrch však také ještě silně zamrzlé louže. Trošku jsme bloudili, ale k Leštině jsme dorazili neomylně. Na každém místě parádního rozhledu jsme spočli.
Údolí Leštinského potoka nás dovedlo k bývalému fleku Kondorů. Údolím jsme zkoukli nevzhlednou hráz a zarostlý místní lom ve Žlebu.
Po víc jak tuctu kilometrů jsme dorazili do slaviště.
Předali dáreček a přidali se ke třicítce ostatních. Trochu jsme pomohli s hudební produkcí a pěkně požrali. Peťa se jako kuchař a hostitel vytáh! Spát jsme šli až o půl čtvrté.
Ranní snídaně=dojídání z večera, loučení a hurá na vlak. Tak vše nejlepší a dík! Čort, Jiřča, Kryštof, Kuba, Pštrosák a Radka  
připomenutí   zde

VIII. THE PASKŘIVEC CUP

Na sobotu 7. března připadl termín osmého ročníku turnaje v piškvorkách a šipkách a to na tradičním místě, v Hostinci u rybníka. I přes poměrně slabší účast se soutěžilo s velkým nasazením o putovního Paskřivce, kterého si nakonec odnesl Adam. V jednotlivých kategoriích to dopadlo následovně: šipky 1.Radka, 2.Dita, 3.Aneta,   šipky junior. 1.Patrik, 2.Adam, 3.Denda,   piškvorky 1.Killy, 2.Fógl, 3.Hanka,    piškvorky junior. 1.Adam, 2.Denda, 3.Bára.      Po soutěžním klání se začalo se zpěvem, smažákem, řízkem jak sloní ucho a průběžném slavení Kulíškových jmenin a MDŽ. Zde nějaké ty FOTKY


RETRO COUNTRYBÁL

Koncem března se konal další z mnoha ratováckých countrybálů. Tentokrát v retrostylu. Už při vstupu čekalo na hosty překvapení ve formě píchacích hodin.Většina návštěvníků si našla svoji kartu a po odpíchnutí byla vpuštěna do sálu. K tanci a poslechu hráli Účastníci nájezdu a s kulturní vložkou přispěla taneční skupina Ištar. Zejména při druhém čísle bylo na co koukat. Také proběhla soutěž o hodnotné ceny, tanec pod snižující se latˇkou z filmu Homolka a tobolka. Asi stovka návštěvníků se při tanci, dobrém jídle a pití bavila do dvou hodin do rána. Mezitím proběhlo i losování tomboly, ve které se nacházely pěkné ceny. O půl třetí odjížděl autobus s posledními účastniky domů. Nám už nezbývalo než trochu poklidit a pak hajdy na kutě. Tak snad příště zase ahoooj.

Brigáda a Čarodějnice na Ratově

  Je konec dubna a jsou tu opět ratovácké čarodějnice. Tentokrát spojené i s brigádou. Ve čtvrtek 30. dubna jsme se po domluvě s Rosťou sešli v číchovském šenku, před kterým večer zaplála velká čarodějnická vatra. Po jedenácté hodině jsme se odebrali na srub, kde jsme pokračovali v načaté zábavě. S plkáním, zpěvem a kytarou jsme vydrželi až do půl čtvrté ráno. V pátek, v den svátku práce, jsme se po snídani pustili do prořezávky kolem srubu, úklidu kempu a pálení nepořádku. Mezitím holky umyly okna a vyklepaly deky. Večer jsme šli všichni do hospody fandit našim hokejistům, začalo totiž MS v hokeji. V sobotu jsme pokračovali v načaté práci z pátku a navečer si udělali svůj malý čarodejnický oheň. Zněla kytara, vokály a smích. Někteří zapálení fanoušci poslouchali v rozhlase přenos z dalšího hokejového utkání. K našemu velkému překvapení zjišťujeme, že za Lotyšsko nastupuje třináctý útočník Rumas Vylils. Tímto Křemílkovým vtipem se ještě dlouho bavíme. V neděli na nás čeká tradiční činnost, balení. Postupně se rozjíždíme do svých domovů.

Tak zase někdy Na Ratově.

Ahoj.   

Pár fotek

X. TURNAJ O ZLATOU PÁLKU

Fotky


POTLACH T.O.S. KANADSKÝ VLK

Poslední víkend v květnu již neodmyslitelně patří k oslavě výročí osady Kanaďáků. Camp Zlaté Růže na Houšťatech již od pátku přivítal několik desítek kamarádů. Páteční hraní v hospůdce bylo pěkné, v sobotu pak tradičně zapršelo, ale na soutěže a slavnostní oheň už bylo parádně. Naše barvy hájili v soutěžích i účastí na akci jen Kulíšek s Jiřčou. Kulíšek po pěti letech trošku zabloudil a Jiřča se po vejšlapu po Želetavce přesunul až odpoledne.
Soutěžilo se dlouho a zvláště u hodu válečkem bylo veselo. Někteří využili krásné odpoledne k vandrování po okolí, jiní odpočívali,  pod přístřeškem se hrálo a zpívalo a kamarádi od zeleného stromečku pořádali kulinářské hody. Na akci dorazilo i tucet psů rozličných plemen a velikostí...
Hranice byla zažehnuta až před devátou, vzorně topil Divočák a již 31. kanadskou královnou se stala kamarádka ze Semil, hudba hrála a u ohně se plkalo až do rozbřesku.
31. výročí proběhlo v poklidné a kamarádské náladě. Ahoj !
Fotky zde

RATOV V ZOO

Fotky


9. GIRO di VEHICKEL

Již tradičně patří konec června vandru na kolech.Devátého ročníku se opět ujala CK Rumtur.
Tentokrát jsme vyrazili do oblasti Železné hory.
Ve čtvrtek 25.6. se sešlo 23 nadšenců na jihlavském nádraží,odkud vyrazili vlakem směr Ždírec nad Doubravou.Z cílové stanice pak na kolech do Hluboké,kde jsme byli ubytováni.
Tato cesta vedla pěknou divočinou,na kterou většina kolařů žehrala. Pozdní oběd jsme dali ve stylové venkovské hospůdce v Hamrech, poblíž Veselého Kopce.
Až na kyselé pivo to bylo celkem fajn. Večer patřil grilování, popíjení a hudbě.
V pátek nás čekala trasa kolem sečské přehrady. Cestou za Horním Bradlem potkáváme skupinu studentů. A po pár stech metrech nacházíme tablet. Zasedáme k poradě a usuzujeme,že zmíněný přístroj patří oné grupě. Část výpravy se odděluje s myšlenkou věc vrátit,  a stíhá studenty. Zbytek pokračuje volným tempem na Seč. Tady Fógl píchnul,tak obědváme na terase restaurace Kapitán, zatímco kluci pomáhají opravovat kolo. Dvě skupiny se nakonec již dnes nesejdou. Ze Seče se vracíme jinou cestou na chalupu. V jednom ze sjezdů má Míla karambol, tak čekáme na Radúzu, která pro něj přijela. Kyklop to odnesl nesčetnými odřeninami a potlučeným ramenem. Na sklonku dne jsme si u pivka navzájem líčili své zážitky. A taky oslavili Křemílkovi 40tiny. V sobotu byli někteří ještě unaveni z předchozího večera, proto byl zvolen odpočinkový program. Jedna skupina šla pěšky do Trhové Kamenice a zpět. Ti zdatnější na kolech do Nasavrk. Prohlédli si keltskou vesnici, projeli jsme roklí říčky Debrnky a vylezli na červotočem prožranou rozhlednu Bolka. Odtud přes Horní Bradlo do Hluboké. Tady nás čekal poslední večer v Železných horách. V neděli ráno odjíždíme do 15km vzdálené Chotěboře. Konečně jedem větší část z kopce. Polední jídlo v hotelu Panský dům, odjezd na nádraží, a pak vlakem do Jihlavy. Účast byla hojná, nohy z kopců brzy přestaly bolet. Bylo to fajn, akce i příroda Železných hor. Dík patří Smejdovi, Renča a Dopimu.
Už jsme zvědaví,co přinese jubilejní 10.ročník. Tak Ahój.    Foto Zde

Vandr Žďárskými vrchy

Zatím jen foto

KONDOŘÍ NAROZENINY

Zvadlo nás přivedlo na camp T.O.Kondor v polovině měsíce července.
Šerif Pavlušák dosáhl na životní "šedesátku" Bobanovi se ohlásil čtvrtý křížek, celkových 200 let pak doplnil Hači 45 a Wilda 55-kou.
Již od pátečního odpoledne se scházeli a sjížděli s dárky, dobrou náladou a hudebními nástroji desítky kamarádů z různých koutů republiky. Hudební večer byl parádní a poslední slaviči šli spát až v pět hodin ráno.
Dopoledne bylo ospalé, vařil se kotel polévky a dělali přípravy na další večerní sezení. Úmorné vedro, přesahující 30 stupňů moc činností nedovolovalo. Ke třetí hodině si vzal organizační slovo Vědy a odvedl nás na kraj lesa. Zde proběhla secvičná na oslavy. Rozdali jsme si obrazy, mávátka, texty písně, ksichty známých osobností, ... S výkřiky hesel a šustotu mávátek jsme vyrazili do průvodu. Celý ceremoniál je lépe zhlédnout na videu, než ho popisovat. Sranda to byla řádná a v závěru jsme předali zbytek nepředaných dárků. Bobanovi tekly slzy smíchem, Pavlušákovi pak dojetím. Wilda dovezl poctivý guláš a celý zbytek odpoledne se pak tlachalo a vegetilo. Večer se pak hudba přelévala z jedné strany terasy na druhou, neb nástrojů a hudebníků zde bylo opravdu hodně. Mezi početnými dárky se objevila netradiční keramika (obří usárna), placky, krásné knihy, funkční zálesácké hodiny, spousta dobrého jídla a pití, ....
Jedlo, pilo a slavilo se zas do ranních hodin. Od nás si na akci našli cestu Jiřča, Kryštof, Kulíšek a Kuba. 
Neděle pomalu rozfoukala kamarády po lese a okolí. My jsme po rozloučení vyrazili na autobus, Kuba skočil na kolo a zbrocen potem vyrazil k domovu....
Foto zde a zde
Video   I-pátek     II-sobota

SENOSEČ

Je již tradicí, dobrým skutkem i možností si přivydělat do osadní kasy, vyrazit s kosou a hráběma do vysoké trávy.
Tentokrát hodně natěsno přišel Pavlušák s termínem a místem. První sobotu v srpnu na Beranovci. Toto místo patří k tradičním lokalitám, kde sekání trávy a neregulovaného porostu pomáhá mokřadovým rostlinám a tvorečkům, kteří tam bydlí.
Naše účast byla pouze čtyřruká (Pštrosák a Jiřča), ale se sedmi Kondory to šlo dobře a tak kolem třetí odpoledne bylo hotovo, Ještě v týdnu kluci dohrábnou, co vítr neuklidí. Jako rozcvička na rozsáhlejší a terénně náročnější lokalitu Sasov dobrý ...
 

MEZIOSADNÍ TURNAJ V KUŽELKÁCH

Byla to náhoda, že zvadlo strčené za futry našeho sroubku neodvál vítr. Třebíčská T.O.Tigres pořádá kuželkový turnaj na svém campu u Budíkovic.
Přišlo nám to zajímavý a tak, jsem vyrazili.
Začátek byl hlášen na 8. srpna v deset dopo, a tak jsme si přivstali. Budíkovice jsou kousek nad Třebíčí a údolíčkem potoka Lubí jsme brzy dorazli na flek.
Meziosadního klání se zúčastnilo osm čtyřčlenných týmů. Akce volně navazovala na historicky časté turnaje a zápasy. Pro nás to bylo celkem nové a tak jsme s odřenejma ušima postoupili z pátého místa do druhého kola. Tam jsem se zlepšili a ze třetího postoupili do finále. S vidinou "placky" jsme naházeli opět dobře a museli si to rozdat s T.O.Jižní Kříž o první flek. To bylo na campu už k padesátce lidí a ve stínu stromů a s dobrým pivečkem čelili úmornému vedru. V sestavě Jiřča, Kryštof, Kuba a Kulíšek jsme ale hodili pouze 23 a v duchu se smířili s druhým místem. Soupeř však nepřidal ani kolík navíc a finále se muselo opakovat. Tam jsme hodili nejlepší výkon 28 a soupeř již odpověď nenašel.
Po obědové pauze následoval turnaj jednotlivců. Zde jsme vyhořeli jak papír a ze základního kola nikdo nepostoupil. A jak lidi vypadávali, vytahovali se kytary, povídalo se a po zkončení se mnozí odebrali na procházky a koupání. My jsme ve vodě Budíkovské požární nádrže vydrželi skoro hodinu a cestou zpět navštívíli Lenina (hospůdka) na limču. Po večeři jsme se přesunuli na buřtový ohýnek neboť suché a parné počasí neumožnilo táborák. My jsme převzali parádní pohár a placku za první místo, vyměnili pár adres a pak jsme vlastně celý večer táhly muziku. Občas se tlachalo, hubili jsme hromady vos a sršňů, ..... a jak se pomalu blížila půlnoc, vzdalovali se i někteří kamarádi. Kuba našel pěkný nocležiště a pak už jen ticho pod hvězdama.
Ráno (opět parno a sucho), snídanička, pokec, loučení. Bylo to moc pěkná a pohodová akce! Děkujem. ahój!!!
Výsledky turnaj osad:   1/ T.O. Ratov (28), 2/ T.O. Jižní Kříž (26), 3/ T.O. Božská Betty (23), .............Cena útěchy........T.O.Weekend......20 /poslední/

Celkem se zúčastnilo 9 osad: 1/ Ratov, 2/ Jižní Kříž, 3/ Božská Betty, 4/ Bílá Kanoe, 5/ Tigres, 6/ Malá skála, 7/ Alzhaimer, 8/ Weekend, 9/ Zambezi.

Výsledky jednotlivci
                   1/ Hanka - T.O. TIGRES..............26
                   2/ Simba - T.O. Weekend............21
                   3/ Bedra - T.O. Božská Betty.......20
Ceny útěchy........Vašek T.O. Zambezi..........    3 /poslední/

Foto a možná i video (v přípravě) zde 

SENOSEČ II

Na sobotu 22. srpence jsme se dohodli s osadou Kondor na další sekání trávy, tentokrát na stráních Sasovské lokality.
Již od šesté hodiny ranní se začali scházet a sjíždět nadšenci se sekačkami a hráběmi. Bylo nás nakonec 12 a hlavně díky dvěma pojízdným sekačkám od Kryštofa a Aleše se podařilo posekat vše po deváté. Po svačince s kávou následovalo hrabání a přesun trávy na deponii. K obědu připravil Pavlušák výbornou drškovku. Ve dvě hodiny jsme měli hotovo. Několik z nás (nejvíce Kulíšek -3) vyfasovalo žihadlo od vos, kterých tu byly stovky. Po návratu došlo ještě na malou popracovní tiskovku u Dáši v pivnici na Horácku.
Opět jsme udělali něco pro přírodu a přividělali si na další činnost.
Dobrá práce hoši a děvčata !
  

VI. POTLACH STARÝCH BARDŮ

Rok se sešel s rokem a prázdniny končí. Ta dříve narozená část trampského národa se těší, je tu první zářijový víkend a tradičně dojde na setkání "starých bardů".
Již šestý ročník proběhne na campu Kondorů u Ježené.
Pátečního hraní se zúčastnilo skoro šest desítek Bardů a bylo to hodně šťavnatý. Hrálo se hodně a dlouho. Sobotní dopoledne věnovalo hodně přítomných špacírům po okolí nebo odpočinku. Ty, co v noci odjeli, začali nahrazovat noví příchozí. Počasí nám letos přeje, jen pofukující vítr připomíná, že podzim to letos nezmešká. Po obědě zní kytary a je dobře. Jen pár minut po třetí šerif pořádájící osady zvedá ze židlí a lavic dědoušky a babky k odpoledním soutěžím. Zálesácký trojboj, střelba ze vzduchovky a flusačka na cíl, baví desítky účastníků jako zamlada. Klání končí k páté hodině  a to se již na campu sešli další. Wilda dovezl výbornej guláš a tak s pivečkem opět usedáme ke stolům.
Blíží se sedmá večerní a vše je připraveno k zapálení slavnostního ohně. Stojíme kolem tlachoviště a posloucháme Ducha lesa... blíží se čtveřice s fagulema... smůla vonní a na stožár stoupá vlajka...
...Pavlušák na hranici pokládá věnec ze smrkových větviček a oheň posílá jiskrnnou vzpomínku těm, kteří již odešli na druhý břeh. Hraje se a povídá, skoro stovka kamarádů vzpomíná a všem je fajn. Byl to krásný večer, krásný víkend.
Ahóóój a ať se ve zdraví zase sejdem! 

BRIGÁDA NA CAMPU

Souběžně s pěknou akcí U Kůlu (duatlon HBC spojený s oslavou narozenin) jsme museli podniknout předohňovou brigádu na tábořišti. Posekání trávy, nařezání dřeva, postavení hranice, výroba fagulí, úklid  okolo sedaček. To byl základ přípravy, aby potlach mohl příští týden zahořet. Navíc ještě naše holky uklidily a umyly ve srubu. Pěkný den zakončil malý ohýnek za boudou. Už se těšíme na příští víkend!
12.-13. září  Ratov   

XI. POTLACH NA RATOVĚ

18.-20. září
po minulém pracovním víkendu se těšíme na hudbu, zábavu a kamarády. Máme totiž potlach.
Hudební večer v šenku u Rosti, sešlo se nás víc jak čtyřicet a množství nástrojů značilo, že to bude pěknej a dlouhej večer. Kamarádi se sjeli ze všech koutů, opět přijeli zahrát a zavzpomínat Samotáři i Bedyna ze států. O pohoštění se tradičně postaral Peťa i naše "kasa".
Sobotní ráno začalo vlastně ještě za tmy, když jsme se nad ránem vraceli urvat do spacáků aspoň kousek noci.
Hustá mlha odhalila krajinu po deváté a bylo jasné, že to bude krásnej den! Většina přítomných ho využila k vejšlapům po okolí. Ale ke třetí jsme se již sešli v pěkném počtu a tak mohly po třetí začít soutěže. Po dlouhých letech jsme oprášili kdysi oblíbený Kop do lachtaního žaludku. Zúčastnilo se spousta odvážlivců a žaludek stoupal do neuvěřitelných výšek. Do finále se prokopali naši mladí a meta se zastavila na výšce 235cm (1. Kuba Mládě, 2. Mauglí, 3. Bára). Souběžně hrané Špuličky byly běhavou soutěží a měly rychlý spád. Zde nakonec uspěli starší soutěžící (1. Jablíčko, 2. Renča, 3. Hans). Podlézání Laťky ovládli opět mladší a hubenější. S cihlou se nejníž proplazili (1. Mauglí, 2. Peťa DDD a 3. Bára). A bylo to pouze 25-30cm nad zemí!
Závěr soutěžního odpoledne završila prostorová taktická hra KUBB. Šest pětičlenných družstev bojovalo kolíky o špalky a společně s početným diváctvem vytvořilo výbornou atmosféru.
Nakonec zvítězilo družstvo jedniček (Dědek, Maska, Kaštan, Zvíře a Renča), před Vlčáckou dvojkou   (Sisi, Onan, Tonda, Mauglí a Barčou). 3. místo vybojovali Frenk, Kuba, Adam a Peťa DDD. Velice bojovný a nakonec smolný výkon předvedla T.O.Božská Betty. U buřťáku došlo i na zpěv a hraní. Hodinka před zapálením ohně, postavit wigwamy, navečeřet a jdeme na to.
Simba, Berry, Zvíře a Šiko přinášejí oheň. Kolem zpívá vlajku spousta kamarádů. Vyhodnocení je veselé a začíná hudební soutěž. Nejvíce laickou porotu zaujal Peťa s Honzou a Božská Betty před Honzou s Pavlušou a Mládětovými. Hraje se a tlachá. Pauzu dělá Pštrosák další soutěží. Šest ran do hrnce a dvanáct otázek kvízu. Ceny si odnášejí všichni, úspěšnější jsou Jablíčko s Pavlínou. Zábava je pohodová, počasí je stále nádherné. Po půlnoci přichází náznak trampské poezie a také popůlnoční (nejen) trampská hudba. Pomalu se rozcházíme do pelíšků. Opět se blíží čtvrtá hodina ranní. Ráno u malého ohně, snídaně, trochu plkání, smích, balení.
Bylo to moc pěkné, počasí nám přálo, náročné soutěže jsme přežili ve zdraví, co si víc přát...!
Dík, ahój!
fotky zde   a tady  a časem i tady

VANDR SPADANÝM LISTÍM

Pravidelně na sklonku měsíce října pořádáme vandr krásným podzimním časem, barevným listím a někdy i zamrzlejma loužema... tentokrát jsme vybrali oblast Říkonínských lesů a Tišnovska. A vybrali jsme dobře. Dostavník nás v pátek dopoledne vysypal ve Vlkově a my vyrazili směrem k Bílému potoku.
Právě začalo lehce mrholit, ale niva potoka nás pohltila a my kopírovali pestrý tok  říčky. Sbíráme houby a až jich bude 6 kilo, tak dáme oběd. Kousek za soutokem s Bítýškou se do něj v polních podmínkách pouštíme (máme hub jen půl kila, ale hlad vyhrál). Začíná skoro pršet. Pokračujeme údolím Bílého potoka  a mnohdy překonáváme šílené mostky skloněné do všech stran a u Spáleného mlýna dokonce brodíme. Jsme už solidně mokrý a Pštrosák se jako pták brodivý neosvědčil a nabral do kecek několik litrů vody. V křižovatce za ohradou je beran s neuvěřitelným pytlem...Původní cíl dnešní cesty Šmelcovna, se nás nedočká, cestu zkracujeme do Svatoslavi. Stoupání komplikuje déšť a ostrý boční vítr. Z hospůdky děláme prádelnu a sušárnu. Pivčo je dobrý a hadry a boty schnou. V lesíku z aPodhorkou táboříme, celou noc prší.
Sobotní ráno je pěkné a my vyrážíme lesy směr Blahoňůvka. Jednotlivé lesní cesty jsou zde pojmenované, zajímavé...Cestu střídá buš, na břehu říčky nacházíme zvláštní houby (později se dozvídáme, že jde o Hvězdovku brvitou), jedovaté Vraní oko a jiné podivné rostliny. Ještě aby přiletěla ježibaba... Od říčky pak stoupáme do úbočí říčky Libochovky. Nádherný výhled na podzimní barevné stráně a lesy je odměnou za stoupání. Podle mapy by měla být za chvíli na břehu chajda, zde dáme asi gábl.  Jedná se o opuštění a trochu sešlý skautský tábor.  Trochu nám zatuhly nohy, ale dál míříme podél Libochovky kolem Chytálků, nějakého trampského campu ke Kutinám. Zde je vyhlášená trampská hospůdka. Fógl zjišťuje na netu druh podivné houby, po pivečku dáváme dobrou polívku. Scházejí se další party trampíků, my však odcházíme , chceme večer strávit na campu T.O.  Severní tuláci. Docházíme už za tmy, ale v Longhausu je veselo a teplo. Neplánované tak přicházíme na šerifovy narozeniny. Táboříme pod širákem na campu. Nedělní ráno je chladné, ale pěkné. Vracíme se do Kutin a proti proudu říčky Haldy hlubokým údolím. Zde byla za války továrna Diana na výrobu letadel Messerschmitt, propojená s Kutinami a Tišnovem úzkoroschodnou drážkou, po jejímž ještě patrném tělese občas procházíme. Občas je třeba říčku brodit a po kamenech přecházet, cesta není značená, mostky chybí. Na louce je patrný plac, kde stávaly lágry, našli jsme i umělou vodní nádrž a valy s podzemními vstupy na břehu vodního toku. V okolních lesích jsou tři tunely, kde se i ve dvou patrech kdysi vyráběly věhlasné "stodevítky". Dnes slouží vlakové dopravě. Vystupujem do jeskyně ve stěně masivu a pokračujeme dál  údolím. Každé z říček a údolí tohoto vandru bylo jiné a jinak krásné. Míjíme další trampský camp a stále se klikatícím meandrem Haldy se blížíme k Níhovu. Za farmou obdiujeme portály tunelů a za polomem zrychtovaném lese nacházíme Níhovskou madonu. Pak se již stáčíme k trati a dorážíme na Níhovské nádraží. Vandr končí, vlak nás vrací přes Křižanov a Brod domů. Bylo to moc hezký a zadařilo se nám.
Jiřča, Pštrosák, Kryštof a Kulíšek.  FOTKY ZDE

 


TURNAJ V BOWLINGU

  Před rokem přišly naše drahé polovičky s nápadem uspořádat osadní bowling. A protože se akce povedla, rozhodli jsme se udělat druhý ročník.
Na Jitřence se nás sešlo něco přes 20 hráčů. Starovné bylo celkem zajímavé, kus žvance. Všichni to pojali zodpovědně a tak se stoly prohýbaly pod nánosy jídla. Během šestihodinové hry se 10 dvojic 4x vystřídalo na dvou bowlingových drahách. A zde jsou výsledky. První místo obsadila omladina - Peťa DDD s Denčou, druzí byli opět mladí - Kuba Mládě s Hankou a na třetím fleku skončili - Dopi a Radúza. Za zmínku stojí účast jediné dámské dvojice Dity s Martinkou, která obsadila krásné čtvrté místo. Tím pádem za sebou zanechala několik zkušenějších soupeřů.
Všichni jsme se náramně pobavili a tak doufáme , že tento turnaj nebyl poslední. Foto
 


MIKULÁŠSKÝ COUNTRYBÁL

Rok pomalu končí a na Mikuláše tradičně zveme kamarády a další příznivce country hudby a tance. Spolu s Dostavníkem a tanečním souborem Ištár jsme připravili program v sále KD v Rantířově. Už v pět hodin nás navštívila luciferova parta, ale to byl sál a peklo ještě prázdné. Přes osmou byl sál ale již slušně naplněn a hned s první písničkou se začalo tančit. Sešla se výborná parta lidiček a hudba zahrála výborně. Ištarky předvedli Andělský tanec a před půlnocí ohňovou šou čertic. Za tombolou se jen zaprášilo a s půlnocí přijel na bílých saních sám velký Mikuláš Smejda s andělem a čerty. Soutěž o veselé básničky měla větší úspěch než jsme čekali. Následovalo vyplacení hříchů i dobrých skutků uhlím i dárky. Kamarádi v zaplněném sále si zatančili, zazpívali, i pokecali, bylo to parádní. Jen to strašně rychle uteklo...
Poslední se odebrali ve tři. Všem hezké svátky a na dalších akcích ahój!

BARDSKÁ SLEZINA

Pátek 11. prosince 2015  /  restaurace Starka Jihlava
Do programu Bardských akcí patří krom ohňů a setkání pořádajících osad i Bardské vánoční sleziny. Hlavně díky Pavlušákovi z T.O. Kondor patří dík za organizaci akce. My jsme přispěli zvadlama a technickou podporou při promítání. Již v pět hodin byl sál z poloviny zaplněn staršími trempíky. Jelikož se Franta Pechů nedostavil, vzal si úvodní slovo Pavlušák. Trochu zavázla muzika, kterou tentokrát sami Bardi nezajistili. Začalo se tedy promítáním, tentokrát Zlatá Horečka HBC z roku 1987, kterou sestřihal a fotkami doplnil Pavlušák na motivy dobové reportáže trampského nestora Šalaje, s průvodním slovem herce Jihlavského divadla p. Kundery. Byl to velice silný zážitek a výborná produkce. Za uplynulé tři dekády se mnoho lidí dost změnilo, mnoho kamarádů odešlo na svůj poslední vandr, i údolí legendární Brtničky prošlo změnami. Ještě pak došlo na Zlatou Horečku 2008 a jiné drobné vzpomínkové videoprojekce.
O hudbu se pak postarala narychlo sjednaná skupina Otisk. Zazpívali jsme společně Vlajku a při dalších písničkách si zazpívali i zatančili. Celý večer byl však hlavně ve znamení tlachání a vzpomínání, opět se objevila spousta starých fotek. Blesk donesl mnoho pěkných placek, které se odnesli kamarádi, všichni pak péefky a camrátkové placičky. A hlavně dobrej pocit ze společného setkání s kamarády z mládí. Vzpomínky a kamarádství jsou totiž věčný....!
Hezký svátky, zdraví a v co největším počtu zas příště na shledání!
                                                       A H O J

RATOVSKÁ VÁNOČNÍ BESÍDKA

Hezká tradice vánočních besídkových víkendů se rozrostla o další akci. Po třech letech jsme se vrátili na tábořiště T.O.Mešnice. Na víkend 11.-13. prosince jsme pozvali i naše nejbližší kamarády, kteří s námi tráví spoustu času, akcí a pomáhájí nám. Bohužel se díky zdravotním indispozicím tohoto zábavně-poživačného víkendu několik lidiček nemohlo zúčastnit. Páteční odpoledne a večer byl spíše o zásobování a posezení u pitiva. V sobotu přijížděli další, ale také od rána pršelo a zatažená obloha nevěštila nic dobrého. Dita připravila výbornej gulášek a s ostatními squaw spoustu chlebíčků a jednohubek. Naše mládež hrála stolní hry, my jsme plkali a cpali se. A tak nám bylo brzy v boudě vedro a těžko. Odpoledne jsme vyrazili na kratší vejšlap po okolí. Ještě že přestalo souvisle pršet. Vrátili jsme se ještě za světla a tak jsme stačili v lese "koupit"  menší stromeček. Z dostupných materiálů jsme ho ozdobili, Denda vyrobila dlouhý papírový řetěz. Pštrosák připravil promítání a nakonec se ukázalo, že to byl nejzdařilejší bod víkendového programu. Fotky a videa z akcí  Ratova z let 2005-2009 (Křemílkovy hry, potlachy, brigády, vandry na kolech, tábor pro děti, a další...) byly úžasné, zavzpomínali jsme na staré akce, žasli na tím, jak se změnili za těch né moc let naši potomci a taky se dost nasmáli. Pomalu se pod stromečkem začali objevovat dárečky  A pak se stoly začali prohýbat pod jídlem a pitím a naši nejmladší se jali rozdávat dárky. Nadělil jsme si spoustu dobrých, veselých i praktických dárků. Poté už musel Kryštof s Dendou odjet do Jihlavy za Markétou.
Vzpomněli jsme pátého výročí, co nás opustil osadník Mládě a pak se už jen jedlo, pilo, hodovalo, chvilku došlo i na kytaření, ale nebyl to tentokráte žádnej velkej koncert. Část lidiček odešla spát ještě před půlnocí, otrlejší slaviči vydrželi ještě pár hodin navíc.
Neděle byla ve znamení dojídání, úklidu a odjezdu. Škoda, že nám víc nepřálo počasí, pořádná pěkná zima jako na Hájence už pár let nebyla, určitě by bylo veselejc. Do konce roku je ještě několik dobrých akcí a vejšlapů. A s kým se už letos na nich neuvidíme, přejeme příjemné svátky, zdraví a pohodu a příště někde Ahóóój!   
 

ŠTĚPÁNSKÁ VYCHÁZKA

Je 26. prosince, poslední vánoční svátek a s ním i tradiční vycházka z Jihlavy do Přímělkova. Mates s Kýblem opět vyzvali kamarády k příjemné procházce údolím řeky Jihlavy s cílovou prémií ve formě teplé domácí polévky.
Vánoční čas a nefalšované jarní počasí vytáhly z brlohů i ty největší zimomřivce a lenochy. Účast byla rekordní, na štrece se sešlo na šest desítek lidiček. První společná zastávka u rybníčku v Kosově byla pod dohledem slámovníků a tentokrát ani teplý čaj a groček nebyly aktuální. Tradiční zastávka u Kýblů na chaloupce s cukrovím, sklenkou vína či čaje a pak hurá do údolí. U Procházků v Lukách na rozdíl od minulých let s výbornou kuchyní, tentokrát "po slovensku". Pár lidiček si zkrácenou trasu ukončilo vláčkem, většina pokračovala pěšky do cíle. Koňařky dorazily dříve, někteří se ještě zdrželi u Míši na chajdě.
Polévka přišla vhod, míst v hospůdce se takřka nedostávalo. Brzy jsme vytáhli i nástroje. Pět kytar, basa a spousta pěkných písniček. Rozdávali se péefky, vyprávělo se, bylo parádně. Od nás se zúčastnil Jiřča, Kuba a Dita.
Příjemné rozloučení s rokem přerušil až poslední ocelový oř. Tak ahoj v novém roce!

PF 2015

PF 2015

  administrace         
eshop na míru  
TOPlist