RATOV
Uskupení vzniklo na počátku roku 2004. K souhře různých okolností vedoucích k založení a činnosti se musíme vrátit ale o pár desítek let zpátky.

Na sklonku sedmdesátých let začali své první trampské krůčky dělat Antoš, Čort, Jiřča, Smejda a Pavel Šimek společnými víkendy na rodinnou chajdu nad Klokočkou a okolí. V roce 1982 vznikla osada Samotářů a spoustu akcí prožila zde, v údolí řeky, okolo Jalovce a Leštiny. 7.března 1987 se Jack poprvé zeptal, co je pod skalou, která byla vidět za řekou a tratí. Průzkumná výprava odhalila nevábnou skládku v zarostlém starém lomu. Bylo ale jasné, že jsme našli náš flek. Proběhl velký úklid, vykácení náletu a ještě v říjnu téhož roku byl položen základní pražec trampského srubu. Následovalo 15 báječných let víkendů, ohňů, vandrů, práce, přátelství, táborů pro děti, bálů pro veřejnost. Tato léta bohužel už nepřipomene ani velký totem z roku 1992, který padl po letech pod kusadly nekompromisních mravenců.  

Někteří kamarádi však odešli, některé svázal rodinný život, pracovní povinnosti nebo lenost.     

Víkendy a akce začaly řídnout, camp Za Tratí začal zarůstat. Neutěšený stav v lomu i ve srubu trápil nejvíce Smejdu, který sem na počátku nového tisíciletí jezdil skoro jediný. Víc jak rok buntoval stávající a bývalé osadníky.

Teprve na počátku roku 2004 se sešly tři desítky lidí, ale jen 6 bylo ochotno vložit spoustu práce a taky peněz do záchrany campu Za Tratí. Postupem doby se ze stávajících i bývalých členů osad Samotářů, Šajtánů, Kočovníků, Tuláků Západu, netrempů i trampů samotářů vytvořila parta a přijala místopisný název.        
 Vzniklo trampské sdružení RATOV.
 Camp, který se po pěti letech práce, ale i zábavy a akcí stal zase parádním trampským flekem v širokém okolí, nese název Na Ratově.
Dnes je hojně využíván Ratováky i jinými osadami a partami pro různé akce a dětskými tábornickými oddíly pro aktivní pobyt a pěstování vztahu k přírodě. 

Původně účelové sdružení dnes spíše připomíná trampskou osadu. Pořádáme setkání, vandry, výpravy na kolech, soutěže pro děti, countrybály pro veřejnost, brigády, potlachy a další akce.  Navštěvujeme ale taky akce jiných osad a sdružení. Stále máme rádi dobré trampské písničky a vůni táboráků, dovedeme vzít za práci i zasportovat.

Nad Ratovem se zase rozplynula mračna a campem dál zní zpěv a smích kamarádů i dětí.    


  administrace         
eshop na míru  
TOPlist