ZABÍJAČKA PŘÍMĚLKOV

Příjemné akce u Matese v Přímělkově se účastnil Smejda a Čort s rodinama. 
 

II. SLEZINA K BARDŮM

Po povedené první slezině osad Hvězďáků, Kondorů a Ratováků na 40. míly před vánoci 2012 se další setkání uskutečnilo první březnový víkend v campu Na Ratově. Pátečního posezení v číchovském šenku se zúčastnilo 9 lidiček a krom klábosení jsem si u Pepína domluvili polívku, až se budeme vracet ze sobotního vejšlapu.
Během sobotního dopoledne dorazili další kamarádi a tak většina s jedenáctou hodinou vyrazila na vějšlap po okolí. Celou dobu nás provázelo nádherné počasí a při veselém vyprávění cesta pěkně ubíhala. Přes Oblazeň a Klokočku jsme směřovali k hřebenu, jehož překonání provázelo dílčí bloudění a vyhrožování Vědyho, že si to z protagonisty výpravy vyřídí. Svahem nad Leštinou jsem dorazili k cíli, bývalému fleku Kondorů. Pavlušák nám oživil historii campu a po dvojím brodění vody jsme dorazili k Pepínovi. Domácí slepičí a uzené neměly chybu. Po návratu na boudu, kde pár Ratováků upřednostilo práci před vejšlapem, proběhlo pečení masa, krátká debata o přípravě dalších Bardských setkání a večer pak posezení s hudbou a dobrým mokem .  I nedělní ráno nás přivítalo sluncem. Po pár plkách a delší snídani jsme se pomalu rozjeli domů.  Víkend se velice podařil.
První fota

VI. The PASKŘIVEC CUP

V sobotu 9. března jsme se po poledni sešli již k šestému ročníku spojeného turnaje v šipkách a piškovorkách Na Rybníčku. Hlavní oragnizátor akce Kulda rozlosoval hrací skupiny a necelá třicítka soutěžících se hned pustila do soutěžení.
Po pětihodinovém maratonu se v kategorii senior staly šipky doménou Podběláků, neboť zvítězil Prouza před Kanálem a Tomem, junioři skončili v pořadí 1. Jóra, 2. Bára a 3. Adam. V piškvorkách již tradičně zvítězil Killy, druhý byl Tom a třetí jeho sestra Hanka. V kategorii junior pak nejlepší výkony předvedla Denča, druhá skončila Bára a třetí místo získala Jóra.
Ve finálovém dvojklání o putovního panáčka Paskřiváčka se utkali vítězové kategorií Jóra a Killy. Ten zvítězil v piškvorkách, po dlouhém boji zvítězila v šipkách Jóra a tak se muselo o celkovém vítězi ještě rozhazovat. Zde měla šťastnější ruku Jóra a tak si na rok odváží putovní cenu. Killy tak nevyužil možnost potřetí získat tuto trofej. Večer pak u kytar a pivečka ukončil tuto zdařilou akci.    Fotky Video

NÁMOŘNICKÝ BÁL

V sobotu 23. března jsme uspořádali další bálové veselí. Tentokrát ve stylu maríny a přístavem nám byl kulturák v Rantířově. O výbornou hudbu se do půl třetí ráno starali Účastníci nájezdu, stylově a v mariňáckém tančila Bonanza. Nechyběly ani soutěže - v plavbě slepých námořníků s navigátorem, zvítězila Štěpánka (Bonanza) s partnerem před Šťourou (HBC) s partnerem (marně je k prestižnímu souboji vyzvali Vědy a Burdyš z Hvězdy Severu-taky prohráli), v přetahování lanem se radovali po dlouhém boji námořníci z Jihlavy před partou z Dvorců.  Hodně se tančilo, jedlo (dík hlavně Smejdovi a Bohunovi), pilo, veselilo a povídalo. Těsně po půlnoci vplula na sál opravdová vodní panna a mnoho zájemců se s ní chtělo fotit, objímat jí, ...
Zdařilá akce se povedla i dík dobré partě všech vodo i country milných účastníků této taškařice. Dík všem přítomným a někdy zase někde ahój ! Fotky

JARNÍ BRIGÁDA

19.-21.4., tábořiště Na Ratově. Po pátečním vegetu jsme vyčkali v sobotu na příjezd mechanizace a vyrazili do lesa. Dřeva jsme nadělali spoustu, nicméně budeme muset ještě jeden víkend darům lesa věnovat. V odpoledních hodinách jsme taky vyčistili prostor za Farmářskou boudou, připravili opravu její střechy a uklidili okolo srubu.
Večer jsme se opět sesedli okolo ohýnku a spočli u jídla, pití a hudby.

VÍKEND NA T.O. KONDOR

Třetí bardská slezina proběhla na campu T.O.Kondor 26.-28. dubence. Už ne jako pracovní, ale spíše pohodovka o hudbě, pivečku a pobývání venku (vejšlap po okolí Ježená - Maršák - camp).

XI.KŘEMÍLKOVY DĚTSKÉ HRY A POSTČARODĚJNICKÝ OHEŇ

V sobotu 4.5. se konaly tradiční  Křemílkovy dětské hry. Po pátečním posezení v hospůdce a u ohýnku v krbu, jsme se s vervou pustili do přípravy dětských soutěží. Smejdův gulášek nás zasytil, pivkem jsme spláchli mastnotu. Potom se už děti vrhly do soutěžení. Kdo vyhrál není podstatné, hlavně že si každý odnesl spoustu odměn z ratovského obchůdku. Se setměním se zapálil oheň a děti se prošli stezkou odvahy. Pak už se jen hrálo, zpívalo, plkalo a pilo. Po půlnoci nás zahnala bouřka do srubu a posléze i do spacáků. V neděli jsme uklidili a postupně se rozjeli domů.   Fotky


TURNAJ O ZLATOU PÁLKU, VIII.ročník

sobota 11. května 
Po roce se opět sešli nadšenci a vyznavači stolního tenisu na dalším, již osmém ročníku Zlaté pálky.V sobotu po13té hodině rozehrálo na 4 stolech 25 soutěžících boje ve skupinách. Hrálo se v kategoriích junior a open. Největším překvapením bylo vyřazení obhájce prvenství Killyho outsiderem Kulíškem v prvním kole play off. Jinak favorité potvrdili svoji úlohu a umístnili se na předních pozicích.
Výsledky:
Junior            Open
1.Adam         1.Betty
2.Lukáš         2.David
3.Peťa DDD 3.Michal
Po skončení klání a předání cen,naladili kluci z T.O.Smečka spolu s Kryštofem a Michalem své nástroje.Potom se už celý večer nesl ve znamení hraní,zpěvu a klábosení.Před půlnocí jsme se spokojeně rozešli.Už se těšíme na další ročník!

BRIGÁDA ČERVEN

Dne 7.- 9.6.se konalo tzv. Dřevaření. V pátek se sešlo pár kamarádů v číchovském šenku u piva a fotbálku. V sobotu brzy ráno jsme vyrazili na Jalovec kácet označené stromy. Protože se o tomto víkendu konaly i jiné akce, tak nás moc nebylo. Byla to fuška, ale zvládli jsme to. Dva plné valníky jsme vyložili a následně pořezali ve vedlejším lomu. Potom jsme ještě připevnili pamnětní desku na Mláděte a zapálili svíčku. Večer jsme se sesedli u táboráku a bavili se až skoro do rána. Neděle se pak věnovala úklidu.

GIRO di VEHICKEL 7

Čtvrtý víkend v červnu se konal již 7. vandr na kolech,Giro di Vehickel. Pro svou oblíbenost byla vybrána lokalita Třeboňska. A to již potřetí.
Ve čtvrtek ráno se sešlo 28 cyklistů na jihlavském nádraží a vyrazili vlakem směr Jindřichův Hradec. Odtud na kolech až do Františkova.
Během úvodních kilometrů jsme 4x zakufrovali. Poté jsme ztratili jednoho člena pelotonu, který se záhy našel. V pátek jsme se vydali do Třeboně.
Zpátky pak kolem soustavy rybníků se zastávkou v kempu Kosky. V sobotu jsme vyjeli směrem na Staňkov, kde jsme navštívili rybí restauraci
U Sumečka. Potom se jedna část bandy jela projet a druhá se šla koupat. Každý večer jsme vždy strávili u pivka a kytary. V neděli nás čekala
cesta do Suchdola na vlak. Pak naložit kola na náklaďák a potom už jen vláčkem domů,do Jihlavy. Bylo to fajn,počasí nám přálo a užili jsme si
dost legrace.
 

VANDR po starých tábořištích

12. července ráno vyrážíme busem do Sedliště. Zde je naše východiště na vzpomínkový vandr po tábořištích a campech, na kterých jsme strávili výpravy a tábory s dětma nebo kam se jezdilo či dodnes jezdí.
Jemné mrholení nás provází až na Křemešník. Pod ním na červené je tábořiště ČTU Slunečná paseka, kde jsme byli poprvé na zimním vandru v roce 1983 a poté na jiných akcích. Nyní se zde schyluje k táboru.
Přes Letny se blížíme k Nové Bukové. Zde několik z nás v 80.-90.letech bylo na táborech a dalších akcích (T.O.Samotáři zde měli i potlach). Po 30 letech zůstali jen vzpomínky a zkruž studny. Překvapivě i tábor Bíliny pustne a je prázdný. Stejně tak rybník Samson.  Campujeme nad Hříběcím.
13. vyrážíme po žluté přes Horní Ves na Pátý den, obědváme na Toulavejch psech a navštěvujeme stále krásně udržovaný tábor Vlčat pod Janštejnem. Je tu dobře a veselo, máme tu spoustu známých. Na Lovu Zdar I. potkáváme Hanťu a přes Obrázek a pod Javořicí míříme ke Klátovci. Zde se již dvě desítky let netáboří a jen v našich hlavách zůstavají místa táborových staveb a vzpomínky. Kousek dál staví Monty s Mazlíkem chajdu, je tu pár přátel a chvilku posedíme. Pak se ale přesouváme na 40. míli a večer a noc trávíme u Diblajse při ohýnku a kytarách. Spíme ale na Hvězdě Severu, loučíme se s Borkem a jdeme do Počátek na vlak.
Akci o více jak 50. km doprovázelo Fógla, Jiřču, Frenka, Kryštofa a Kulíška akorátní počasí, výborná nálada a veselé zážitky.
Fotky zde 

IV. POTLACH BARDŮ

Tradičně první víkend v měsíci září se již po čtvrté sjeli ti dříve narození trampíři ke společnému víkendu. Na campu 40. míle a jeho okolí vládlo úžasné počasí, pořádali se výlety do okolí, sedělo se, vzpomínalo a zpívalo. Hlavní pořadatel letošní akce, T.O.Hvězda Severu, nabídla výbornou knedlíčkovou polévku  a poctivý guláš. Již od čtvrtka zněl campem hlahol. Shorty a Miky oslavili v pátek svoje šedesátiny. Sobotní odpoledne ovládly hry - golf, zálesák a prakostřelba. Ke slavnostnímu kruhu se soumrakem přistoupilo více jak 120 kamarádů. Ne¨konečné množství písbiček občas proložil Hajnej veselými příhodami a laskáním  tepla ohně jsem odešli spát až nad ránem.
My jako spolupořadatelé jsme se bohužel účastnili pouze dvojicí Jiřči a Kulíška.
V neděli jsme převzali z rukou šerifa putovní vlajku a štít se znaky pro pořádání nejbližšího V. ročníku.

BABOLETNÍ BRIGÁDA

Na polovinu měsíce září je nejvyšší čas na brigádu před podzimními akcemi.
Čeká nás potlach, Lov Kožešin a další drobné podzimní práce (především dřevo).
V pátek jsem se v šenku u Rosti sešli v hojném počtu. Sobotní den provázelo uplakané počasí, ale i přes  nechuť jsme nakonec vyrazili do lesů. Smejda, Kulíšek a Šiko na Jalovec, ostatní okolo campu. Zvládli jsme dřevo, chrastí, hranici, fagule, očistit a spravit sezení, uklidit na tábořišti. Odpoledne se čtveřice lidí vypravila na blízký 50. potlach T.O.Zlaté pádlo (zde). Dříve, či později jsme pak sešli u našeho ohýnku za boudou. Nedělní počas byl již lepší a po úklidu jsme se rozjeli do domovů. 

IX. POTLACH

Tradičně třetí víkend v září proběhl Na Ratově potlach. Páteční hudební sleziny v Šenku Na ostrově se zúčastnily čtyři desítky kamarádů, hlavně překvapila stará Samotářská garda a Bedyna ze Států. S velkým obsazením nástrojů a dobrých muzikantů nebyl problém hrát a zpívat takřka celou šichtu. Prímový večer a noc opouštěli poslední z nás před čtvrtou hodinou ranní. A brzy na to už se vstávalo do prosluněného dne (i když hlásili něco jiného). Po vegetění a drobných pracech přišla třetí hodina a první soutěž (trvala skoro hodinu a půl) - discgolf, nabídla příjemnou procházku a spoustu srandy na trase, v kopřivách i v potoce. Přesnost a sílu pak prokázali tři desítky soutěžících při lovu ryb, pytlomlatu a lukostřelbě. Čas si děti krátily i pálkovanou a dovednostmi s bičem.Po třech a půl hodinách programu honem něco sníst, zatábořit a k půl osmé zapálili Boban, Pepa, Zdenál a Kaštan slavnostní oheň. O převážné vyloupení placek a odměn se postarali lidičky z T.O. Podběl a T.O.Kondor. Sešlo se tentokrát kolem ohně trochu méně lidí, ale v teple paprsků byl fajn, hrálo se a zpívalo, Pštrosák přidal večerní soutěž Šest ran do hrnce a ke třetí jsme šli spát. Fotky a fotky


SENOSEČ

Svátek Václava jsme oslavili prací. Již tradičně s T.O.Kondoři jsme zase udělali něco pro přírodu. V lokalitě Sasov jsme sekali trávu (louku-spíše stráň pro motýli).
Jelikož se sešla oboustranně velká parta s vynikajícím vybavením a chutí do práce, vše jsme stihli a ve dvě hodiny jsme měli hotovo. Během práce i při vydatném sekanobůčkovém obědě jsme si užili i trochu srandy. A počasí nám při snad jediném možném termínu přálo! Tak dík a za vydělané penízky zas na nějaké další akci! Ahoj a brzy tady nějaké fotky.
 

LOV KOŽEŠIN

Tradičně na první říjnový víkend uspořádala H.B.C. takzvané "kůže". Místem letošní akce se stal náš camp Na Ratově a jeho okolí.
Už v pátek se v šenku u Rosti sešlo víc jak padesát kamarádů k hudebnímu večeru.
V sobotu v devět vypukla lovecká horečka. Na loveckou stezku vyrazilo 77 lovců
a dík pěknému, i když větrnému počasí, strávili příjemnou sobotní akci. Na 3 stanovištích bylo připraveno 8 loveckých dovedností, v Přibyslavicích navíc skrytá kontrola. Na ploše více jak 10 čtverečních kilometrů se množství lovců sice ztratilo, ale jejich výsledky byly povětšinu zdařilé. Kromě soutěžení ale všichni podnikli parádní vejšlap (cca 15km) v krásné přírodě. Kromě Kremli všichni lovci dříve či později dorazili na camp. Nastalo velké počítání výsledků, večeření a povídání.
V sedm pak oslavenci a dva zástupci Ratova zapálili slavnostní oheň. Zástupy gratulantů popřáli a předali různé dárky kapitánu Hansovi k 60-tinám a Oťasovi k půlstoletí života. Poté Lucín všem poděkoval a vyhlásil výsledky a předal ceny.
Volná zábava se spoustou dobré muziky končila až po druhé hodině ranní. KOlem ohně se nakonec sešlo zhruba 125 kamarádů.
Nedělní ráno plné slaboduchých moudrostí a humoru ukončil Hejkal ódou na Ratov:
" Ratováci, to je chasa veselá, tu má každý v impériu rád. Z Londýna i z dědiny, není šohaj jediný, co by neměl Ratováky rád." Vrcholný kulturní zážitek na melodii  Moravo, Moravo s banjovým doprovodem.¨
Dík za parádní akci Hudson Bay Company. Ahóój!
A prej i zvukový záznam zde.

VANDR SPADANÝM LISTÍM

Tradičně poslední víkend v říjnu jsme vyjeli na podzimní vandr. Cesta do oblasti Železných Hor byla vázána na pět autobusů, a krom jednoho přípoje, který nám ujel (ale zase se vrátil), cesta proběhla dobře. Po lekhé konzultaci nad mapou, polívkou  a pivčem U lípy v Nasavrkách, jsme na soutoku Debrnky a Chrudimky v osadě Peklo zatábořili.
Ráno vyrážíme proti proudu řeky a potkáváme chajdu velice zručného řezbáře (fotky prozradí více, není co dodat). Kolem přehrady a roklí vystupujem na Hradiště. Studujeme keltské oppidum a za vůně čerstvého hnoje  se vracíme k vodě. Střídavě pěšinou, loukou i silnicí míříme směr Seč. Ve volební místnosti v obci Bojanov doplňujeme vodu. Je úžasné, takřka letní počasí, jednotlivá místa jsou krásná a haldy listí pod nohama i nezaměnitelná vůně podzimu - prostě paráda.  
Trochu krkolomě a nevědomky  se dostáváme do uzamčného Campu U letadla a u oběda čekáme na Víťu. Ten se ale do areálu dostat nemůže a tak se setkáváme až venku. Campy Seče dávno nepřipomínají turistický bum a mnohé polorozpadlé a opuštěné stavby připomínají poválečná leta. Zároveň nemůžeme objevit jedinou funkční hospůdku nebo bufet, a tak nakonec spočneme na zahrádce Hotelu Plynostav. Z posezení na zahnání žízně jsme tak nějak nakonec udělali celovečerní návštěvu diskotéky a akce Zvěřinové hody. Nutno dodat, že jsme celkem zásadním způsobem ovlivnili její průběh, když jsme ji na hodinu přerušili z důvodu zhlédnutí televizního fotbalu a následně se podíleli na roztancování prořídlého sálu (fotografie opět netřeba komentovat).  Veselý večer jsem ukončili tábořením v prvním lese, kterej jsme našli.
Noc na silné vrstvě listí byla ještě teplejší a celkem brzy se přesouváme na klády, kde snídáme. Jiřčova mapa z 99-ho roku, dávno neplatí,  a tak se z hřebenovky stává cesta kolem lesa, což je nakonec hezčí, neboť jsme nanavštívili  Kubíkovy duby, Jiráskovu (zamčenou)  studánku, potkáváme dědu, jak vyvez vnoučata, míjíme množství koní, ovcí, krav a kravátek. U kapličky sv. Jana dáváme pauzu a pak už vzhůru přes hřbet Železných Hor a zpátky po stovkách schodů do Hedvičina údolí. Blížíme se k cíli dnešní etapy. Cajky si dáme na nádraží a ještě nalehko vyrazíme do svahů Lichnice a Lovětínského dolu. Bágly nakonec končí v blízké večerce, neboť seřadiště dostavníků vymřelo. Lovětínec je nádherný  a Fógl vše poctivě dokumentuje. Prohlídka zříceniny hradu Lichnice jen zevrubně. Oproti třem kastelánkou avizovaným netopýrům ve sklepeních jsme jich objevili pět. Všechny tři hospůdky měly  po včerejším vinobraní asi už vyděláno, a tak žízeň jsme museli uhasit až v cukrárně v Třebechovicích na náměstíčku. A jelikož někteří z nás musí i ve svátek do práce a blíží se uplakaná mračna, odjíždíme vláčkem večer domů.
Akce se velice vydařila, počasí nám moc přálo, škoda jen, snad jen, že nás mohlo vyjet víc (o moc lepší vandry se už konat nebudou....) 

ČORTOVI NAROZENINY

První víkend uspořádal Čort svoje kulatiny na Čejkovně pod Javořicí. Akce byla ještě doplněna o narozeniny Smejdy a Jiřči a nesla se celá v duchu 60. a 70. let, tedy dob našeho dětství.
Již v pátek se sjelo menší množství slavičů. Šlo spíše o přípravy a posezení. Sobotní dopoledne jsme připravili sele na rožeň, dělali se kuchyňské a programové přípravy. Silná mlha většinu lidí odradila od dopolední vycházky. Kolem druhé hodiny měla začít hlavní programová akce plnění PARAODZNAKU ZDATNOSTI. Replika oblíbené zdatnostní akce mládeže spočívala v našich dětstkých zábavách. Jezdili jsme na koloběžce, skákali v pytli, běhali sloní běh, skákali zpátky i přes švihadlo, skládali céčka. Do soutěží zasáhli pionýři, milicionář, květinové děti, hasič v uniformě, člen veřejné bezpečnosti, lampasák, dělnický funkcionář, John Lennon (nebo co to bylo za postavu) a další retrofigury. Každý se snažil jak mohl, o odznak se bilo necelých třicet snaživců. Nejlépe vše vystihují fotky (zde). V přestávkách holky dělaly jednohubky, obložené táci a talíře, prasohlídka pekla sviňu a všichni se dobře bavili. Se soumrakem zábava přešla do velké klubovny. Nejdříve došlo na předání spousty dárků oslavencům, poté byly soutěžícím rozdány odznaky zdatnosti.  Chvíli to trvalo, ale užilo se spousta srandy. Deset lidí získalo zlatý odznak, třináct stříbrný a zbývající a nesoutěžící si odnesli plesnivý odzank zdatnosti.
Pozvaná muzika  spustila a tak se zpívalo, tančilo a jančilo. Stoly se prohýbaly pod množstvím jídla a pití a bylo dobře. Nástroje rozbalili i další  a hudba se přestěhovala ke stolům. Někteří se kolem půlnoci vydali domů, zbytek juchal do pozdních nočních hodin. Po zaslouženém odpočinku se nedělní dopoledne dojídalo, uklízelo a loučilo. No akce príma. Tak Čorte, vše nej a hodně zdraví !

MIKULÁŠSKÝ COUNTRYBÁL

7.prosince jsme tradičně uspořádali pro veřejnost  Mikulášský countrybál.
Sál Rantířovského kulturáku se brzy naplnil a skupina Dostavník nás zásobovala příjemnou hudbou.
V devět hodin přišla na řadu ukázka historického tance andělek z Bonanzy a o hodinu později Labutí jezero andělů za našeho vydatného přispění. Sál bouřil smíchy a muselo se přidávat. Další pauzu vyplnila v jedenáct soutěž Čert a Káča a o půl noci rozdali dárky a trochu hrůzy Mikuláš, čertice a anděl. Na řadu přišla i tombola a pochopitelně spousta hudby, tance, povídání, jídla a pití.
Fotky a videa zde.
Až ke třetí hodině ranní se výborná parta countrybálistů rozešla. Akce byla parádnická a vše se vydařilo.
Ahoj všem a hezké svátky !!!
 
PS: jedna z účastnic složila přímo na bále báseň, ale na její veřejnou prezentaci nakonec nedošlo. Tak aspoň touto cestou:
 
"Dnešní večer krásný byl, sen se mi zde vyplnil.
Andělé tu krásní byli, moc nás všechny pobavili.
Samozřejmě myslím pánské, nikoliv anděly dámské.
Smáli jsme se brzy, tekly nám z nich slzy.
Chybí nám však mikuláš, snad nás pozve na guláš.
A pak už zní zvonec, countrybálu bude konec."
 
Díky!

RATOVSKÁ VÁNOČNÍ BESÍDKA

Po několika letech se vánoční osadní besídka vrátila z víkendů mimo město na jeden pouhý den do Jihlavy. Naplánovali jsme oslavu vánočních svátků do loděnice na sobotu 14. prosince.
Již od rána Pštrosák topil a od dvou hodin pak další připravovali a scházeli se na místo u řeky Jihlavy. Na plánovanou procházku ani venkovní program nedošlo, a tak až s večerem jsme zasedli do ozdobené klubovny k svátečně prostřeným stolům. Po celý večer jsme promítali fotografie a videa z našich minulých akcí, hráli, zpívali, tančili a bužírovali. Ze soutěží proběhla pouze Kurňa, co to je, ale jen ze sedmi předměty. Zhruba dvacítka přítomných se náramně bavila až do pozdních ranních hodin. Byl to prímový večer a pěkné rozloučení s uplynulým rokem.
Rokem plným dobrých akcí, rokem který jsme povětšinou v dobrém zdraví prožili.
Rokem, který odstartoval pro některé z nás vstup do páté životní dekády.
Tak, ať je ten další rok dobrý, raději lepší než ten třináctkový a ať se ve zdraví a pohodě scházíme na dalších akcích !

PF 2013

PF 2013

  administrace         
eshop na míru  
TOPlist