VÁNOČNÍ SLEZINA BARDŮ

se tentokrát sešla až v polovině ledna (13.1.). Do steakovny na Helenínské se sešlo na pět desítek old bardů jihlavských osad. Přizváni byli i zástupci osad pořádajících potlachy Starých bardů (zúčastnili se jen Pavlušák a Jiřča). Setkání zahájila hymna a vzpomínka na kamarády, kteří zde s námi nezasedli. Další hodiny byly ve znamení tramspké písničky, vzpomínek a vyprávění. Došlo i na vtipy a tanec. Vánoční slezina byla tradičně pěkná. Tak hlavně to zdravíčko a na další shledání, znělo sálem.              A takové to bylo.

ODZIMOVÁNÍ CAMPU

2.-4. března jsme se v hojném počtu sjeli na tábořiště u Číchova. V pátek večer jsme si parádně zabékali v šenku, sobota pak byla věnována povětšinou přípravě dřeva, úklidu ve srubu. V celku v pohodovém tempu došlo i na pokec, srandičky, malý ohýnek a víkend uzavřelo dlouhé posezení u krbu s písničkami a ptákovinami. Mimoosadním děkujeme za výpomoc!  Fotky zde.

5. The PASKŘIVEC cup

V sobotu 10.března proběhl pátý ročník turnaje v elektronických šipkách a piškvorkách. Na Paskřivec cup, jak se tento spojený turnaj jmenuje si našlo cestu skoro dva tucty lidiček. Pod Kuldovým vedením proběhla akce v pohodě a po vyhodnocení jsme se sesedli za zvuků kytar a banja k hudebnímu večeru. Akce byla príma.

Výsledky:

piškvorky senioři:   1. Kulíšek    2. Killy       3. Jiřča

piškvorky junioři:   1. Denča     2. Barča     3. Jóra

šipky senioři:         1. Killy        2. Štěťa      3. Kulíšek

šipky junioři:         1. Barča      2. Adam      3. Denča

celkový vítěz (putovní skřítek Paskřiváček):  Killy  

- fotovzpomínka -


VÍTÁNÍ JARA T.O. Dlouhá Štreka

V pátek 16.3. se k večeru v hospůdce v Klátovci sešlo pět desítek trempíků k posezení s pivečkem a hudbou. Cesta na flek pokrytá vrstvou ledu se stala pro některé pěknou estrádou. Jarní slunko vytáhlo z wigwamů postavičky a poté je doprovázelo při parádním vejšlapu. Obešli jsme Javořici ze všech stran, z Míchovy skály byl parádní výhled a pod ní ještě pořádná vrstva sněhu. Kolem Pařezáku jsme zamířili k Aifelovi na občerstvení (z kiosku se stala normální velká hospůdka) a pak přes Světlou zpět. Hodinku do zapálení ohně jsme věnovali večeři a polehávání. Po sedmé večerní zahořel "první jarní oheň". Hodně se povídalo a došlo na spoustu muziky. V neděli pak mnozí setrvali na campu Křehule nebo se pěšky přiblížili civilizaci. Počasí bylo opět výstavní. Byl to moc podařenej a pěknej víkend! Ať je celé jaro takové.

fotečky z akce     tu taky


APRÍLOVÝ COUNTRYBÁL 31.3.2012

Poslední březnovou sobotu večer se v rantířovském sále rozjel brtnický Dostavník na tradičním Ratovským bále. A protože v zaplněném sále byla skvělá nálada, zastavil se až kolem 2 hodiny ranní. Tradiční jistoty, jako je Smejdův guláš a bohatá tombola, doplnily soutěže. Zatím co v lyžaři zvítězily dámy, v druhé, což byl florbalový slalom, je předběhl a vyhrál Šťoura. Večer se vydařil a my se těšíme na Mikulášský countrybál. Takže 1.12.2012 v Rantířově.... Ahoooj

Fotky tady


Sázení stromků HBC 13.-15.4.2012

Týden po velikonočním víkendu pořádala společnost HBC tradiční Sázení stromků. V pátek se třicítka trampů při pivečku, kytaře a zpěvu připravovala na sobotní pomoc lesu. S půlnocí jsme opustili zhořský šenk. Za šumění deště jsme uléhali do svých příbytků a pelíšků.

Ráno vyhlásil Bača budíček .Po příchodu hajného vyrazila padesátka kamarádů zasadit čtyři a půl tisíce smrčků. Díky vydatné svačině a pěnivému moku jsme vydrželi sázet až do odpoledních hodin. Po nezbytném odpočinku přišla řada na soutěže. Kdo nechtěl ,oddával se dobrému jídlu a tlachání s kamarády .S přibývajícím soumrakem byl zažehnut slavnostní oheň. O skvělou náladu se staral neúnavný Hlína a jeho nevyčerpatelná zásoba písniček. Unavení, ale spokojení jsme šli spát až k ránu. I přes nepřízeň počasí se akce náramně vydařila. Tak příště zase ahoj.     Photos


10. Křemílkovy dětské hry + čarodějnice

28.dubna proběhl jubilejní 10. ročník  soutěžení a zábavy pro děti. Bohužel díky zdravotním důvodům a oddílovým povinostem se paradoxně zúčastnilo  historicky nejméně juniorů. Hned dopoledne jsme vyrazili do vsi za jehňátky (Zookoutek u Rostína). Po poledni proběhl pestrý a našlapaný program v pohodě a pod letní oblohou si děti užily střelby z krátké vzduchové zbraně, hodu polenem na cíl, cestování labyrintem a  absolvovaly přírodovědnou kvízovou stezku. Náročná lanová opičí dráha s 11, mnohdy hodně těžkými, úkoly byla přesunuta na pozdější čas, neboť bylo pěkné vedro. Po společné dohodě již nedošlo na eskymácké značky, únava udělala své. Za vysoutěžené čaulíře si děti nakoupily množství předmětů a dobrot v Ratovské prodejně. Děti také připravily babiznu a hned po dogrilování steaků došlo na její upálení. Zábava u ohně plynule přešla v čarodějnice a při vyprávění a hudbě poslední táborníci opustili žhavé ohniště kolem třetí hodiny ranní. Putovního tučňáčka si letos "vybojoval" Křemílek těsně před Pethem. Parádní akce se zúčastnilo 33 lidiček.     Fotky


O ZLATOU PÁLKU

V sobotu 12.května se uskutečnil 7. ročník tradičního turnaje ve stolním tenise. Na sále Zezulkárny jsme se tentokrát sešli později a tak se začalo hrát až ve tři hodiny. Skupinu juniorů čítající sedm soutěžícich doplnily po chvíli dvě tabulky seniorů. Těch se bojů zúčastnilo 21. Za všeobecného snažení, ale i veselí se hrálo až do půl deváté. V mladší kategorii nakonec zvítězil Adam před Lukym a Peťou DDD. Zlatou pálku z loňska obhájil Killy (T.O.Smečka) před Bettynou (K.O.Podběl) a Pepou. Bramborovou medaili si vysoutěžil Kanál (K.O.Podběl). V neoficiálním finále si změřili síly vítězové kategorií, v němž čest seniorů uhájil Killy po setech 2:0. Nezadržitelně se ale blíží doba, kdy toto měření ovládnou junioři.
Večer při kytaře s písničkou ukončil zdařilou akci. Účast 35 lidiček.      Fotky

Jihlavská 24 MTB

Stejně jako loni se kamarádi ze sdružení Sliby chyby ujali organizace závodu MTB, letos navíc oficiálně jako Mistrovství ČR. Od pátka 18. do neděle 20.5. se i někteří z nás podíleli na pořadatelsko pomocných pracech. Smejda v občerstvení napekl a nagriloval metráky výborného masa a klobás, Čort se podílel na technickém zázemí a Jiřča na výstavbě a dozoru na trati.
Tato bezesporu obrovská akce byla pořadateli opět špičkově zmáknuta a zájemci se mohou seznámit, zavzpomínat nebo nechat motivovat zde.
Sliby chyby a další - palec nahoru !!! 

JARNÍ BRIGÁDA

25.-27.5. proběhla na ratovském campu jarní brigádka. Hlavně ve znamení úklidu srubu i farmářské boudy (vyklepání matrací, vymetení prachu, úpravy krovu, umytí oken, ...). Pověsili jsme malé okenice a začali vyrábět dřevěné okapnice. Večer jsme si zaslouženě poseděli u ohýnku, opekli něco dobrého k snědku a dali pár pivínek. Při kytarách a veselých vejšplechtech vydrželi dlouho po půlnoci.
Víkend nám opět přálo prímové počasí.         Jen pár fotek

6. GIRO di VEHICKEL

Již ve čtvrtek 21.6. po ránu jsme vyrazili na oblíbený tradiční cyklovandr. Tentokrát do kopcovatější krajiny Toulovcových Maštalí.
První etapa ze Žďárce byla zpestřena koupačkou u Zderazu. Na místo táboření v Poříčí u Litomyšle jsem dorazli až večer. Neopomenuli jsme ani fandit našim fotbalistům na ME v hospůdce v Budislavi. Páteční etapa vedla přes Toulovcovu rozhlednu na Nové Hrady a Bor u S. Hodně terénní vložka vedla místy i korytem říčky. V sobotu jsme část skalních útvarů Maštalí dali pěšky, odvážnější na kolech stezkami MTB, výprava byla zakončena u Dolního rybníka. Stejně jako včerejší večer, i ten sobotní zakončil u ohýnku s kytarou, jídlem a pitím, děti na dětském hřišti. Závěrečná etapa nás vrátila na nádraží ve Žďárci u Skutče.  Akce doprovázená krásným počasím se velice zdařila. Na trať vyrazilo 24 účastníků. Defekt 1, zranění žádné.

RETROVANDR Svitavsko

Každoročně je jeden vandr pojat ve stylu retro (tedy s klasickými cajky). A tak jsme zase první červencový víkend nastavený o dva sváteční dny nahodili na záda staré uzdy a ověšeli dalšími cajky a sešli se na seřadišti dostavníků. Výstup v Letovicích a hurá směr přehrada a po koupačce a pivečku dál do roklí směr Kaviny. Noc s kamarády ze Sokolovské T.O.Věční poutníci u ohýnku jen do půlnoci. Teplo a únava udělaly své.
Nad ránem směr hrad Svojanov o po drobném bloudění lesy a lukami do Čertova úvozu a dál na Brněnec. Po konzultaci s několika Bernardy krátký přesun ocelovým ořem na Opatov. Opět bouří, nebeský ohňostroj sledujeme z nákladové rampy místního nádraží a zde také přespáváme - jinak to nejde. Sobotní etapa míří v úmorném vedru stále vzhůru směrem k Mladějovskému hradišti. Slanění do hornické vesničky bylo nekonečné a strmé. Po zavlažení odjíždíme průmyslovou úzkorozchodnou železničkou směrem k bývalým uhelným a lupkovým dolům. Po stanicích Veksl a Nová Ves (spíše les) vystupujeme u bývalého dolu Karel - Hugo. Po prohlídce jsme trochu upravili původní trasu a vyrazili napříč nekonečným hřebenem. Po dvojím zakufrování jsme konečně dorazli do cíle dnešní štreky, Velkého Pole. Vzali jsme za vděk terasou a bazénem místního rekreačního střediska, což se při nastalé bouři ukázalo jako velmi prozíravé. Ostré kroupy velikosti ořechů a smršť vzala co jí přišlo na terase do cesty.
Večer jsme strávili v restauračce, ale přesto jsme se utábořili nakonec v blízkém lese. Malý ohýnek a pár písniček a pod igelit. Další den - mlha brzy ustupuje a my vyrážíme směrem k vlaku. Courák z Brna fíruje Vědy a my relaxujem. Část kolem Třebovských skal a nejvyšších totemů v české zemi si musíme nechat na příště. Něco mezi 50 - 60 kiláky v tom děsným vedru nám dalo zabrat. Ale bylo to pěkný - takový (foto).      

4. PŘÍMĚLKOVSKÉ HRÁTKY

Na 14. července pozval Mates z přímělkovské hospůdky a spousta spolupracovníků malé i velké na další zábavné odpoledne. Díky uplakanému počasí se dostavilo lidí méně než při předcházejících úspěšných ročnících, ale kdo chtěl, užil si spoustu atrakcí, pečeného čuníka i večerní hraní se skupinou Jéé páni!. My jsme přispěli také pomocí (v propagaci, materiálním zabezpeční, postavením tee-pee či na stanovišti se střelbou). V rámci možností se kace podařila. Tak příští akce se sluníčkem! Pár uplakaných fotek zde.

III. potlach BARDŮ

Dle zavedené tradice se akce uskutečnila první záříjovou sobotu. Pomyslný kruh pořadatelských campů uzavřel v lomu u Ježené trampské osady Kondor Jihlava.
Páteční jamsession pod přístřeškem se velice zdařil a protáhl se až do třetí hodiny ranní. V průběhu sobotního dne ani uplakaná obloha neodradila bardy seniory k výstupu na "Kondorskou hůrku". Již po čtvrté hodině odpolední začali soutěže (balení usárny na vzhled, funkčnost a čas * kompletace bardské lékárničky * lov rybiček * zálesácký trojboj). Účast byla hojná, zábava dobrá a výsledky povětšinou i hodnotné. Vzestupný trend jednotlivých ročník však předčil organizátorské představy. Po účasti k osmdesátce bardů (I.roč. na Hvězďácích), resp. devadesátce (II.roč. na Ratově) si našlo cestu mezi kamarády z mládí snad stodvacet přítomných. V sedm večer, ještě před soumrakem, promluvil k přítomným Duch lesa a poté již šerif pořádající osady zavolal oheň. Zprvu došlo na dojemnou vzpomínku na kamarády na druhém břehu, předání obdivuhodných cen a pak se již rozjel maraton trampských písní, vzpomínek a povídání. Hloučky kamarády se prolínaly a postupem doby se hrálo povídalo i v přístřešku a srubu. Stejně jako na Ratově odešli poslední spát s nedělním svítáním. Nedělní program pokračoval až do večera, neboť mnohým se domů ještě nechtělo a po poledni přijeli kamarádi z Old Boys Expedice. Kondorům patří velký dík za výborné zvládnutí akce!
Dokumentace  zde a taky zdevideo.

BRIGÁDA NA RATOVĚ

7 - 9. září jsme po dlouhé době sjeli na Číchov, abychom brigádkou trochu zkulturnili camp a připravili zdárný průběh blížícího se potlachu. Opět nám přálo krásné počasí a protože přijelo i pár dalších kamarádů, stihla se udělat prořezávka v lese, příprava hranice a fagulí, ale navíc taky posekat trávu, uklidit přilehlý les, potok a okolí od odpadků a další drobné práce. Tradičně jsme si našli čas na posezení u ohýnku a kytar. Dík za pomoc a těšíme se na potlach! Fotky

POTLACH NA RATOVĚ

V tradiční třetí zářijový víkend proběhl potlach na Ratově. Již páteční session v hospůdce přinesl veselé chvilky při kytarách a povídání. Přesun na camp k ohýnku byl však již ranně sobotní záležitostí. Sobotní uplakané ráno ustoupilo k desáté a tak nic nebránilo po druhé hodině rozpoutat soutěžení a zábavu.
Děti střílely z luku (1. Peťa DDD, 2. Jorča, 3. Bára), po ostrůvcích skákali přes vodu (1. Denča, 2. Peťa DDD, 3. Áda A), zápolily v siláckém trojboji (1. Peťa DDD, 2. Áda A, 3. Kuba) a v hodu podkovou (1. Barča, 2. Jori, 3. Denča).
Dospěláci pak vyrazili na vědomostní stezku (1. Siska, 2. Petr. B, 3. Pižmoň), také překonávali vodu po ostrůvcích (1. Kuba Mládě, 2.Smích, 3. Dita), v podkově (1. Petr. B, 2. Pižmoň, 3. Míša Tigr) a v ještěrčím labyrintu (1. Maceška, 2. Jeňýk Hans Kozák, 3. Kuba Mládě). Netradičně dále ještě senoři loudili o střelbu z luku a vůbec soutěžení se tentokrát stalo velmi oblíbenou zábavou a každé atrakce se účastnilo několik desítek zájemců.
Nad večerem se dav přesunul pod přístřešek. Rozezněly se opět kytary, zněl zpěv i smích, na buřťáku se pekly dobroty a celostátní prohibice zde nebyla poznat. 
Se soumrakem jsme se přesunuli do amfíku a Míša (T.O.Tiger). Lucín (H.B.C.), Peťa a Kuba Mládě zažehli slavnostní oheň. Sešla se spousta muzikantů a  tak se hudební žánry střídaly, předávaly se odměny a zábava ustala až chvíli po půlnoci.
Akce se zúčastnilo osm desítek kamarádů od 10 do 80 let. Došlo zde k zajímavému dotazu, jedná-li se o 30.výročí T.O.Samotáři nebo 8. potlach Ratova. (?)
Nedělní krásné ráno jsme věnovali povídáním vtipů a vzpomínkám na úsměvné příhody z vandrů, dojídali a dopíjeli zbytky, .................. a uklízeli.

LOV KOŽEŠIN HBC

První říjnový víkend proběhl Lov kožešin, který pořádá HBC.
V pátek se sešli trempové v šenku ve Vysokých Studnicích na seznamovacím večírku.
V sobotu úderem deváté hodiny odstartoval všemi očekávaný lov. Na čtyřech stanovištích
proběhla střelba z luku, kuše foukačky, praku a vzduchovky. To vše proložené hodem harpunou,
chůzí na chůdách a čtením ve stopách. Celé klání se událo během dvanáctikilometrového
výšlapu. Pozdě odpoledne měla více jak padesátka lovců všechno zdárně za sebou.
V sedm hodin večer zaplál slavnostní oheň, během kterého kamarád Kremla oslavil 50ku
a Pinky se svou polovičkou  vstup do stavu manželského. Celým večerem zněly trampské
písničky a asi stovka kamarádů se dobře bavila.
Ráno nás uvítala uplakaná neděle a po úklidu jsme se všichni rozjeli do civilizace.
Fotky

SENOSEČ

V období konce srpna a poloviny října jsme udělali pořádnej kus práce pro ochranu přírody (regulace porostů pro navrácení hojného výskytu motýlů a podporu biotopu mokřad). Sobotou 20. října byly ukončeny práce na letošních senosečích v lokalitách Sasov a Beranovec.  Z mimoosadních členů bychom rádi poděkovali "sekáčům" Kubovi a Killymu a zároveň T.O.Kondoři za zprostředkování akcí.

VANDR SPADANÝM LISTÍM

Tradičně na poslední říjnový sváteční víkend  i letos vyšel Vandr spadaným listím. Přípravy se ujal Pštrosák a cesta mířila na Rokytnou. Na seřadiště dostavníků nakonec dorazil Dopi, Fógl, Jiřča a Kulíšek. Páteční ráno bylo navzdory předpovědi v celku slušné. Po výstupu z vlaku jsme v Jaroměřicích udělal lehkou obědovou pauzu Na Coridě a pak již vyrazili na štreku. Krásný podzimní den nás kolem konopné meze a velkého lomu zavedl do údolí říčky Rokytky. Šlapalo se dobře a byla sranda. Závěr etapy jsme strávili v zahulené hospůdce pod hřbitovem. Kousek za Biskupicema jsme zatábořili. Po půlnoci přišla avizovanáí vláha a nutnododat, že nás do konce víkendu již neopustila. Lesní svahy byly posety miliony žlutých lupenů javorů, habrů a buků. Cesta kolem řeky nás vedla kolem mnoha tábořišť a trampských campů s totemy. U Kašparova mlýna se schylovalo k zabíjačce (skopové). Pod Kopaninami už některým pěkně teklo do bot. Zde jsme na tábořišti u pěkného totemu a pomníčku Jefriho (a požární sirény) chvíli spočli a pokračovali do hlubšího lesa. Zde pod velkou skalou jsme našli camp T.O.Tygr. Míša nás už vítal, ale dělila nás řeka. Zdatně jsme přebrodili a vzali za vděk přístřeším a teplou kávou. Po obědě a pokecu došlo na rozhodnutí, jak dotáhnout vandr v neutuchajícím dešti a snižující se teplotě. Nakonec jsme na campu nepřenocovali a pokračovali kolem opuštěného tábora do plánovaného cíle v Tavíkovicích. Vzhledem k počasí, které připomínalo spíše pokročilou zimu jsme nakonec vypustili jistojistě mokrou noc a dali se na ústup do rodné vísky.
Akce se však povedla. Vzpomínky a fotky jsou toho dokladem. 

PODZIMÁCKÉ NAROZENINY

9.-11. listopadu proběhly na tábořišti další Podzimácké narozeniny. Hlavní akce proběhla až v sobotu  po poledni. Po předání darů, dárků a dárečků (srandovních, památečních, erotických, pitných i jídelních) pro oslavence Radku, Čorta, Jiřču a Smejdu jsme se na 35 minut dali do výroby horkovzdušných balónů. Výtvory byly úchvatné, leč ani jeden nevzlétla všechny nakonec pohltil oheň . Stezka Kufrování s miminem přinesla štafetový běh s plynovou maskou, mongomerákem a dítětem v kufru po trase s těžkými úkoly. Střelba na lampionky byla ztížena tmou, ale nakonec jsem vše zvládli. Výsledky družstev zelených , modrých a oranžových nebyly až tak důležité, ale ceny si pořadatelé pro nás stejně připravili. A pak se již peklo maso a ryby, několikrát ohříval výborný guláš a pivo a rum tekly proudem. U ohýnku zazněly i kytary a sbor syrovejch hlasů. Závěr byl víceméně už jen o rumu a nejotrlejší šli spát až nad ránem. Neděle byla o dojídání zbytků a úklidu. O vzornou péči se postarala Radúza se Smejdou a více jak dvacítka přítomných mohla být spokojena. Akce doprovázelo pěkné, leč větrné, podzimní počasí.
Tak vše nejlepší ! Fotky zde .

MIKULÁŠSKÝ COUNTRYBÁL

Trochu nemikulášsky již 1. prosince se opět rozzářil sál Rantířovského kulturáku.
Lidé se začali scházet již hodinu před začátkem. Asi nikdo nepoznal, že pro hudební uskupení Účastníci nájezdu ve složení Krpoš, Hrošák a Fery (& squaw)  to byla countrybálová premiera, rozjeli svoji show parádně a zábava postupně gradovala. K programu přispěla i Bonanza s dvojí ukázkou tance a přídavek Square dance a pochopitelně pořadatelé se soutěží a půlnoční Mikulášskou nadílkou. Té předcházela básnická soutěž, s překvapivě hojnou účastí a pestrou i úsměvnou poezií. Poté již štědrý  mikuláš s božským andělem a čerticema podlěili hodné i zlé návštěvníky a zmalovali snad všechny přítomné. Rozsáhlá tombola měla letos pilotní cenu v dámských náramkových hodinkách. Lístky byly vyprodány za hodinu a lidé si snad poprvé vyzvedli úplně všechny ceny.
Jako již tradičně vše proběhlo v pohodě, za což musíme poděkovat i hostům, kteří si akci jistě taky pěkně užili. Akce se velice zadařila a tak se třeba ještě někdy zase sejdem.   

VÁNOČNÍ BESÍDKA

Dvorce - Huckrom 7.-9.12. 
Jedna z posledních tradičních akcí roku je vánoční besídka. I tentokrát jsme vyrazili do přírody již v pátek. Po zabydlení ve srubu kamarádů na Huckromu jsme se věnovali jen a pouze hudbě. Při několika kytarách, base a harmonice jsme vzpomenuli na spoustu zapomenutých písniček a spát šli až ke třetí.
Sobotní ráno bylo mrazivé a tak se vejšlap na Čeřínecký vrch posunul na odpolední hodiny. Vařil se buřtguláš, strojil stromeček a dělali se chlebíčky a další dobroty. Zbytek odpoledne a večera jsme strávili nad stolníma hrama.
Kolem osmé hodiny večerní jsme byli již komplet (skoro třicítka lidí) a tak Smejda zavolal na Rudolfa (pracovní přezdívka Sobí squaw Renči), jež rozdal dárky a popřál a zahájil tak letiöšní vánoce. Mužská část provedla ofousení a následné mnohofoto, pak ještě chvíli probíhala estráda Smejdy a jeho asijského kamaráda (viz foto). Následovala vzpomínka a písnička za Mláděte (dnes právě má druhé výročí úmrtí). A pak se již bužírovalo, hrálo, zpívalo, veselilo, atd, atd, atak dále ...
Půlnoc na sebe nenechala dlouho čekat, ale  zábava pokračovala dál. Dnešní noc nabídla ještě o pár stupňů mrazu víc, a tak nebylo co divu, že dvě autíčka nešla ráno nastartovat. Nás však zahřál buřťák a rozjeli jsme se až po poledni. Fotky

PF 2012

PF 2012

  administrace         
eshop na míru  
TOPlist